Подготовката на основата е от съществено значение за постигане на перфектна повърхност

За да постигнете перфектно боядисана повърхност е важно да подготвите правилно основата си. Всеки се е сблъсквал със затруднението при отлепването на тиксото за отсичане, с отлепяне на боята, с получаване на валяци или „портокалова кожа“.

Проблемът не е от боята. Всичко е в подготовката на основата!

Как да подготвите основата и как да сме сигурни, че основата ни е здрава и готова за боядисване?

Като за начало трябва да знаем каква е основата и как се обработват различните повърхности. Към всяка една има различни изисквания и е важно е да ги спазваме, за да избегнем проблемни ситуации в последствие.

Детайли за видовете основи и начина на обработка може да видите на линка: https://bit.ly/3n1hP3e

След като сте определили основата трябва да запълните дефектите по повърхността със шпакловъчна смес, да загладите с шкурка, след което да грундирате.

Ако шпакловката изсъхне прекалено бързо, процесът по кристализацията на решетката няма да е достатъчно устойчив и самият материал има шанс да стане ронлив. В резултат на това ще се отлепи основата и дори боята, когато отстраните тиксото за отсичане. Затова препоръчваме да се спазват изискванията за изчакване за изсъхване не само на шпакловката, но и на останалите компоненти – грунд, боя.

Грундирайки повърхността вие я обезпрашавате и уеднаквявате попивателната й способност.

Грундът не е универсален. Изборът на грунда зависи отново от вида на основата. В зависимост от това дали е силно абсорбираща, дали е стара боя, дали е дървена основа и т.н., се препоръчва използването на различен грунд.

Допълнителна информация за видовете грундове и какъв да изберете според основата може да видите на линка: https://bit.ly/3JY5Flu

Гипскартонените плоскости и гипсовите шпакловки са незаменими, когато става въпрос за сухо строителство. Все още обаче има спорни оплаквания от майстори поради частично отлепване на покритието от основата. Особено когато се отстранява тиксото за отсичане. При правилна подготовка на основата и грундиране с точния грунд не би следвало да има каквито и да е проблеми като отлепяне на шпакловката или боята.

Ето няколко съвета за подготовка на основата, за да избегнете нарушаване на целостта на повърхността и да нямате проблеми при отлепяне на тиксото за отсичане.

  • Осигурете достатъчна вентилация в помещението
  • При обработка на повърхностите стайната температура не трябва да пада под +10 °C (DIN 18181).
  • Трябва да се избягва бързото, внезапно затопляне на помещенията, тъй като в противен случай могат да се появят пукнатини по повърхността
  • Избягвайте издухването на горещ или топъл въздух директно върху стените, когато работите с гипскартонени и гипсфазерни плоскости
  • Дългогодишният опит показва, че благоприятният климатичен диапазон за обработка на стените е между 20 и 65% относителна влажност на въздуха и стайна температура над +10 °C.

 

Смесване и обработка

След като сме изчакали грунда да изсъхне се преминава към подготовка на боята. Боите Caparolса готови за нанасяне и не е допълнително разреждане с вода. Но тъй като са с по-добра плътност и може да ви е трудна работата, позволяват разреждане с вода до максимум 10%.

Важно е да не преразреждате боята, тъй като ще компрометирате самата основа (ще я пренамокрите, което може да доведе в последствие до отлепяне на основата, когато работим върху гипсови плоскости), а и ще компрометирате покривността на боята.

Особено когато става въпрос за тъмни и наситени цветове препоръчваме да не се разрежда. Тъмнитецветове като цяло е най-добре да се пръскат, а не да се нанасят с валяк или четка.

Дебелина на слоя

Дебелината на слоя боя се определя от вида на валяка и ръцете, които минем по повърхността. Стандартно се препоръчва да се положат две ръце боя. При нанасяне на повече рискувате повърхността да се получи натрупване на боята и да изглежда като портокалова кожа.

След нанасяне на първия слой боя трябва да се изчакат минимум 12 часа, след което да се премине към нанасяне на втория слой.

Повърхността на втория слой е напълно суха след 12 часа. Оптимална здравина на покритието се получава до 3 дни след нанасяне на боята, но процесът по химическо съхнене трае до 28-мия ден.

Постигането на перфектна интериорна повърхност е комбинация от добрата подготовка на основата, правилния избор на боята и нейното нанасяне, правилния избор на цвят, според предназначението на помещението. Caparolпредлага широка гама от интериорни грундове и бои, с които да създадете перфектната повърхност в интериора. Независимо дали искате наситен и тъмен цвят или изцяло бели стени. В цветовите ни картели ще намерите огромно разнообразие от цветове и нюанси. Над 3 милиона нюанса.

Не се колебайте да се свържете с търговските ни представители за допълнителна консултация.