Tehnica Stucco

Tehnica Stucco

Техника Stucco

Stucco идва от италиански език и означава мазилка. Използвайки този термин Stucco се има предвид цялата работа с мазилката, шпакловката, създаването на ефектите. Тук ще Ви дадем насоки как се създава циментова замазка и детайли за областите на приложение на различните видове мазилки. Освен това ще Ви вдъхновим с различни техники за декоративни мазилки. 

 


Струва си да знаете ...

Мазилката е смес от гипс, вар, пясък и вода. Фасадните мазилки съдържат и добавка като цимент. Това ги прави по-здрави и устойчиви на атмосферни влияния. Катото мазилката се смеси с вода, се използва като хоросан. В търговската мрежа се предлагат и гипсови корнизи, за чието произвоство се използват калъпи, в които сместта се излива и се изчаква втвърдяването й. 


Шпакловки

  1. Запълващи свойства: Замазката се използва за покриване на вътрешни и външни повърхности, както за тавани и сводове. В повечето случаи се нанася грунд, преди хоросанът да се нанесе върху повърхността. Това гарантира, че хоросанът прилепва по-добре към повърхността. 
  2. Издърпване и обръщане: Чрез тази техника на нанасяне на мазилката се създават фини декоративни елементи. Те включват маламашки, ленти и профили. Хоросанът се излива във форма, след което излишната смес се отстранява. Това е необходимо, защото при втвърдяване се получава разширяване. 
  3. Работа по нанасяне: Мазилката се нанася директно върху повърхността. Шарките се структурират във все още меката и влажна мазилка. Тази стъпка е трудна и изисква големи умения. Художници и занаятчии са използвали апликации от 16-ти век, за да украсяват сгради, които съществуват и днес.
  4. Работа с изкуствен мрамор: Мазилката се използва за създаване на строителни елементи, които изглеждат сякаш са направени от мрамор. Малко хора могат да направят този тип мазилка в наши дни. През 16-ти и 17-ти век много занаятчии и художници изработват произведения от „фалшив мрамор“.
  5. Формоване, леене и офсетна работа: така наречените негативни форми се правят от циментова замазка. Използва се за производството на отделни части от материали като гипс или цимент. Течният материал се излива в калъп и след това се закрепва с винтове или дюбели. Това ще попречи на формата да се разцепи или да загуби формата си.
  6. Рязане на мазилка: Рязане на мазилка е художествена техника. Желаната гипсова форма се изрязва в гипсов калъп. След това се излива течният хоросан.
  7. Рисувана мазилка: Тази форма на мазилка се нарича Stucco lustro. За да направите това, няколко слоя хоросан се нанасят възможно най-гладко върху стената. След това в хоросана се рисува мрамор, който става по-фин към повърхността. Това създава ефект, който визуално наподобява истински мрамор.
  8. Сграфито: Сграфито означава, че шарките и формите са надраскани на мокри слоеве и са оцветени в различни цветове, различни от материала.

Шпакловъчни техники за стени

Интериорните декоративни мазилки за интериор попадат в категория шпакловки. Тази техника за ефект се прилага върху стена или таван. За създаване на декоративни ефекти се използват специални инструменти. Обясняваме най-често срещаната гипсова мазилка в повечето немски домове.

Декоративната техника с ефект на мрамор

Тази техника се нарича още Марморино. Различните цветни пълнители се нанасят върху стената чрез натиск и се смесват. По този начин се създава мек преход, който прилича на външния вид на истински мрамор. След като пълнителят изсъхне, се нанася безцветен слой лазурно покритие, състоящ се от масло или восък и придава блясък, който напомня на мраморен камък. Предлагаме допълнителна информация относно техниката за създаване на мраморен вид.

Венецианска мазилка

Техниката е наречена така, защото напомня на богато украсен мрамор. Материалът се нанася на няколко слоя, обикновено три до четири. При нанасянето на всеки следващ слой материалът се прилага все по-голям натиск. Това гарантира, че мазилката ще придобие силен блясък. Накрая стената се полира, което засилва гланц ефекта. Когато се направи правилно, техниката на венецианската мазилка изглежда едно към едно като истински мрамор. 


Декоративни шпакловки Caparol

Caparol предлага различни материали, с които могат да се получат декоративни техники. Нашата гама включва Capadecor StuccoDecor Di Luce и Capadecor Stucco Satinato. Предлагаме и Capadecor Stucco Eleganza. Трите шпакловъчни смеси се използват за декоративно оформление на интериорни повърхности. Те се различават един от друг по степента на гланц. Capadecor Stucco Satinato е матов и предлага най-слабият гланц от нашите три материала. Capadecor Stucco Eleganza е с метален блясък, а Capadecor StuccoDecor Di Luce предлага най-висока степен на гланц. Това прави продукта най-подходящ за създаване на повърхности тип венецианска мазилка. 

Capadecor StuccoDecor Di Luce

Дисперсионна шпакловъчна смес, за създаване на повърхности с огледален ефект.

Capadecor StuccoDecor DI LUCE

Capadecor Stucco Satinato

Шпакловъчна смес на базата на дисперсии, за създаване на матови повърхности.

Capadecor Stucco Satinato

Capadecor Stucco Eleganza

Шпакловъчна смес на базата на дисперсии за получаване на повърхности с полулъскав вид и метален ефект.

Capadecor Stucco Eleganza

Capadecor® Stucco Satinato

Шпакловъчна смес за създаване на повърхности с полулъскав вид и метален ефект

Повече информация

Capadecor® Stucco Eleganza

Дисперсионна мазилка за създаване на полу лъскави повърхности с метален ефект

Повече информация