Топлоизо-

лация

Топлоизо-

лация

Топлоизолационни характеристики

Темата за топлоизолацията днес е по-актуална от всякога. В този процес често се използват много технически термини, чието значение не винаги е ясно. На тази страница обясняваме най-важните термини във връзка с енергийното саниране.

Какво означава U стойността?

Всеки, който планира да санира имота си, често се натъква на така наречената U-стойност или коефициент на топлопреминаване, който показва топлинния поток на строителния компонент. Следователно градиентът на температурата между две зони (например топлата и студената страна) се отразява с единицата W/(m²K). U-стойността зависи от топлопроводимостта и дебелината на даден материал или комбинирани материали (напр. кофражна стена и изолационен материал). Колкото по-висока е U стойността, толкова по-големи са топлинните загуби на строителния компонент. Колкото по-ниска е тази стойност, толкова по-добри са характеристиките на изолацията. Наредбата за енергоспестяване (EnEV) определя максималната стойност на тази стойност за всеки компонент на къщата след изолация.
Обясняваме U стойността с помощта на следния пример.

Неизолирана тухлена стена (24 сm дебелина) с гипскартон отвътре и вароциментова мазилка отвън има U-стойност от 1,99W/(m²K). Ако сградата е реновирана, според EnEV, външната стена трябва да достигне максимална U-стойност от 0,24 W/(m²K) след измерване. Това може да се постигне с помощта на фасадна изолационна плоча.

Важно е да се знае топлопроводимостта на изолационния материал, за да се определи необходимата дебелина на изолацията. Калкулаторът на U-стойност може да помогне за изчисляване на дебелината на изолацията. Все пак трябва да се отбележи, че калкулаторът не винаги отговаря на дебелината, която може да бъде произведена. В този случай е достатъчно да се закръгли към непосредствено по-високата дебелина, за да се спазват спецификациите на Наредбата за икономия на енергия.

Идентични ли са стойностите K и NU?

Да. В миналото U-стойността все още се наричаше K-стойност, съгласно Наредбата за пестене на енергия (EnEV), тя е преименувана.

Топлинни загуби при пренос

В отопляваната сграда топлинните загуби се дължат на предаването на енергия в околната среда. Областите на къщата, през които топлината може да излезе навън, са външните стени, прозорците, покривът или таванът на последния етаж, мазето или стените към други сгради или части от отопляеми или неотопляеми сгради.

Тези преносни топлинни загуби на жилищни сгради, чрез сградни компоненти се вземат предвид в EnEV, така че структурните топлоизолационни мерки да могат да бъдат изчислени правилно и следователно също да бъдат спазени.

Топлопроводимост или Ламбда - стойност на изолационни и строителни материали

Топлопроводимостта описва способността на строителния материал да пренася топлинна енергия чрез топлопроводимост. Изразява се чрез ламбда стойността на топлопроводимостта (ʎ) и се измерва във ватове на метър и келвин (W/mK). Стойността на ламбдата е една от най-важните стойности, когато става въпрос за сравняване на топлопроводимостта на изолационните материали. В Германия като първоначална стойност се използва номиналната стойност на топлопроводимостта. В други страни също се използва стойността на ламбдата. Когато правите сравнения, е важно внимателно да обмислите коя стойност се използва, за да не сравнявате ябълки с портокали.

Какво казва групата за топлопроводимост?

Групирането по топлопроводимост е използвано, преди години, за изброяване на изолационните материали в групи, а не поотделно. Тук често се използва и съкращението WLG. Класификацията се извършва на стъпки от 5. Подобно на WLG, името WLS също се използва за нивото на топлопроводимост.

Заключение: Ключови данни накратко

  • Когато става въпрос за топлоизолация, има много ключови цифри и единици, които помагат да определят правилните материали или да се съобразят с енергийното саниране
  • U-стойността, по-рано известна като K-стойност, показва топлинния поток на строителен компонент
  • Ламбда на даден строителен материал показва неговата топлопроводимост
  • Групите за топлопроводимост са разделени на стъпки от 5

Caparol предлага 4 основни топлоизолационни системи.

Те се различават по отношение на използваните материали и топлоизолационните свойства, които е необходимо да покриете. Детайли: