Мазилката идеално решение

Мазилката идеално решение

Мазилката - универсалното решение

Мазилката е покритие за стени и тавани в строителната индустрия. Тя може да се полага както в екстериора, така и в интериора. С нея се създават повърхности, които могат да бъдат боядисани, обработени с друг вид ефект или покрита с тапети. В зависимост от зърнометрията се създава различна гладкост на повърхността. Предлагат се и мазилки, които регулират влажността в помещението. Екстериорните мазилки имат ролята да отблъскват водата и да осигуряват топлоизолация, както противопожарна и шумова защита.

Видове мазилки

Не всички мазилки са еднакви. Преди да изберете вида на мазилката, която ще използвате е важно да определите основата, тъй като тя фактор и каква мазилка да се нанасе в последствие.

Групи за мазилка

Различните продукти се разделят на така наречените групи гипсови разтвори. Тази стандартизирана класификация предоставя информация за това кой тип мазилка за каква цел е подходяща. Подразделението е направено в шест различни класа и се основава на свързващите вещества, използвани в мазилката. Класовете са както следва:

  • P I: Хидравлични варови мазилки
  • P II: Вароциментови мазилки
  • P III: Циментови мазилки
  • P IV: Гипсови мазилки
  • P V: Анхидритни мазилки и анхидритни варови мазилки
  • P Org: Органични мазилки със синтетична смола като свързващо вещество

Глинената мазилка се счита за минерална мазилка и не се класифицира в нито един от горните класове.

Важни съкращения

В допълнение към класификацията на мазилките, следните съкращения описват предназначението им. Те се прилагат в цяла Европа:

  • GP: Нормална мазилка
  • LP: Светла мазилка
  • OC:Еднослойна фасадна мазилка
  • CR: Фина мазилка
  • R: Ремонт и саниране
  • T: Топлоизолационна мазилка

Съкращенията CS I до CS IV описват колко устойчива на натиск е мазилката. По-високата римска цифра след съкращението означава по-висока якост на натиск. Това означава, че мазилка с етикет CS IV може да издържи на по-голям натиск от мазилка със съкращение CS I. Якостта на натиск е важна, тъй като в зависимост от конструкцията на сградата мазилките трябва да са еластични, за да не се напукват при изсъхване. Ако мазилката е особено устойчива на натиск, тя е по-твърда и по-крехка и увеличава риска от образуване на пукнатини в сухо състояние.

Обозначенията  W0, W1 и W2 показват количеството вода, което една мазилка абсорбира. Ниската W-стойност означава по-малко водопоглъщане, което има решаващо предимство: стената остава суха и рискът от мухъл е минимален. И накрая, стойностите T1 и T2: описват топлопроводимостта на мазилката. Ако топлопроводимостта на мазилката е ниска, сградата се нагрява по-малко отвътре и отвън. Това означава, че през студените месеци се спестяват разходи за отопление.

Съставът на мазилката

Свързващите вещества като мазилка, вар и цимент показват само основния вид мазилка. За какво може да се използва една мазилка зависи от добавените инертни материали. Прави се разлика между три различни агрегата. Инертните материали се състоят от пясък, кварцов пясък и чакълест пясък. Органичните инертни материали са пластмасови гранули, слама и корк. И накрая, добавки, които включват уплътнители и подобрители на адхезията. Количеството и съотношението на смесване на инертните материали със свързващото вещество определят свойствата на една мазилка. Въз основа на този състав, мазилката се класифицира в клас мазилка.

Коя мазилка е най-подходяща и за какво?

Глинената мазилка е особено подходяща за вътрешно измазване на къща. Това гарантира добър вътрешен климат. Вароциментовата мазилка е здрава, поради което е много подходяща за използване в стълбища. От друга страна циментовата мазилка е устойчива на натиск и вода, което я прави идеална мазилка за фасади. В таблицата по-долу ще видите видовете и сферите на приложение, както и предимствата и недостатъците на класовете.

Клас

Интериор

Екстериор

Свързващо вещество

Специални свойства

P I

ДА

НЕ

Вар

Устойчив на влага

P II

ДАДАВар

Здрав, универсален

P III

ДАДА

Цимент

Устойчив на натиск и вода

P IV

ДАНЕЦимент

Лесен за обработка, подходящ за интериор

P V

ДАНЕ

Гипс, вар

Лесен за обработка, подходящ за интериор

P Org

ДА

ДА

Гипс, вар

Устойчив

Глинена мазилка

ДА

НЕ

Глина

Добър микроклимат в интериора

Към продуктите

Как да използваме мазилката?

Важни моменти при обработка на повърхностите с мазилка:

1.На първо място, стената, която ще се измазва, трябва да бъде добре почистена. Не трябва да има остатъци от мръсотия и прах. Старата мазилка се отстранява с чук и длето. Всички дупки се запълват с шпакловка. И: За да предпазите околния под, както и прозорците, шкафовете и други подобни от мръсотия, те трябва да бъдат добре покрити.

2.Важно е в ъглите да се монтират неръждаеми метални ъглови профили. За закрепването им на се използва разтвор за гипсови профили. Служи като крепеж за профили - също като лепило. Важно е съотношението на смесване на опаковката да бъде спазено преди нанасяне на разтвора върху ъгловите профили. След това притиснете здраво ъгловите профили на място, като изгладите прелялия хоросан с мистрия. След като ъгловите профили са фиксирани, разтворът изсъхва най-малко един час.

3.След това се полагат гипсови профили. Това са метални релси и ленти, които спомагат за създаването на права повърхност на мазилката. Дебелината на която се нанася мазилката съответства на дълбочината на гипсовите профили. Те, както и ъгловите профили, се закрепват към стената с хоросан. За безупречен резултат гипсовите профили се фиксират вертикално с помощта на нивелир. Разстоянието между гипсовите профили в идеалния случай е метър до метър и половина.

4.Трябва да се внимава с основи, които са силно пориозни и абсорбират много вода. Влажността в основата пречи за изсъхването на мазилката. При основи от бетон или гипскартон се препоръчва предварително грундиране. Грундът за мазилка съдържа кварцов пясък и има леко зърнеста структура. Мазилката прилепва добре към него и предотвратява образуването на петна и пукнатини.

5.Следващата стъпка е смесването на мазилката. За целта използвайте бистра, чиста вода и обърнете внимание на съотношението на смесване на опаковката. Миксер с достатъчна мощност улеснява смесването. Когато мазилката вече не е на бучки, оставете я да стегне за няколко минути. Мазилката се разбърква отново преди да се нанесе върху стената.


6. Първият слой мазилка, който се нанася върху стената, е предназначен за отстраняване на неравности по повърхността. Мазилката може да се нанася изцяло с маламашка или чрез пръскане. След нанасяне на два-три квадратни метра мазилка, се заглажда. Този слой мазилка обикновено е с дебелина около един сантиметър. След като стената е напълно измазана, се чака да изсъхне. Точното време за съхнене можете да намерите на опаковката на използвания материал.

7. След изсъхване на основния слой се нанася вторият слой мазилка. Финишната мазилка не се нанася чрез пръскане, а директно с маламашка. След това мазилката се разнася върху стената в типично наклонено положение. По този начин завършващата мазилка е изцяло нанесена. Дебелината на слоя зависи от размера на зърната на материала.
 

8. Оставете мазилката да изсъхне добре. Спазвайте препоръчките на поризводителя.
 

9. След напълното изсъхване стената е готова за боядисване. 

Заключение: Подходяща за всяка област на приложение

В зависимост от зърнометрията, мазилката създава гладка или грапава повърхности. Различните гипсови смеси са разделени на шест така наречени групи мазилки, в зависимост от използваното свързващо вещество. Всяко едно от тях осигурява различни свойства на сушене, които определят крайната повърхност за нанасяне на мазилка. Други разграничения между различните продукти са якостта на натиск, степента на водопоглъщане и топлопроводимостта. Мазилката се нанася на няколко етапа. Мазилките Caparol се предлагат в официалния шоурум Caparol и в дистрибуторската мрежа.